Read Süper İyi Günler - Ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı by Mark Haddon Free Online


Ebook Süper İyi Günler - Ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı by Mark Haddon read! Book Title: Süper İyi Günler - Ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı
The author of the book: Mark Haddon
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 425 KB
Edition: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Date of issue: October 2010

Read full description of the books Süper İyi Günler - Ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı:

İnsanlar kafamı karıştırıyor.

Bunun iki temel nedeni var.

İlk neden, insanların hiç kelime kullanmadan bir sürü şey söylemeleri. Siobham, tek kaşını kaldırmanın bir sürü anlama gelebileceğini söylüyor. Bu ifade "Seninle seks yapmak istiyorum." anlamına gelebilirmiş, ayrıca "Biraz önce söylediğim şeyin aptalca olduğunu düşünüyorum." demek de olabilirmiş.

Bu komik bir kitap olmayacak. Espri yapmasını bilmiyorum çünkü onları anlamıyorum.

Esrarengiz bir cinayet ve bu cinayeti aydınlatmaya çalışan, dünyanın en dikkatli dedektifi: Christopher John Francis Boone. 15 yaşındaki dedektifimiz, yaşadığı sokaktan öteye tek başına hiç gitmemiş ama astronot olmak istiyor, dünya üzerindeki bütün ülkeleri ve onların başkentlerini sayabiliyor bir de 7.507'ye kadar bütün asal sayıları...

İngiltere'de yayımlandığı günden itibaren satış rekorları kıran ve bugüne kadar 15 dile çevrilerek 32 ülkede okuyucuyla buluşan Süper İyi Günler sizin de favoriniz olacak.

Başından sonuna kadar sürükleyici bir tema çerçevesinde yazılmış olması nedeniyle benzerlerinden farklı olan bu kitabın otizm gibi anlaşılması çok zor ve ciddi bir sorunla karşı karşıya kalan ailelerin çocukların daha iyi anlamalarında büyük fayda sağlayacağına inanıyorum.

- Prof. Dr. Barış Korkmaz-

Read Ebooks by Mark HaddonRead information about the author

Ebook Süper İyi Günler - Ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı read Online! Mark Haddon is a British novelist and poet, best known for his 2003 novel The Curious Incident of the Dog in the Night-time. He was educated at Uppingham School and Merton College, Oxford, where he studied English.

In 2003, Haddon won the Whitbread Book of the Year Award and in 2004, the Commonwealth Writers' Prize Overall Best First Book for his novel The Curious Incident of the Dog in the Night-time, a book which is written from the perspective of a boy with Aspergers syndrome. Haddon's knowledge of Aspergers syndrome, a type of autism, comes from his work with autistic people as a young man. In an interview at Powells.com, Haddon claimed that this was the first book that he wrote intentionally for an adult audience; he was surprised when his publisher suggested marketing it to both adult and child audiences. His second adult-novel, A Spot of Bother, was published in September 2006.

Mark Haddon is also known for his series of Agent Z books, one of which, Agent Z and the Penguin from Mars, was made into a 1996 Children's BBC sitcom. He also wrote the screenplay for the BBC television adaptation of Raymond Briggs's story Fungus the Bogeyman, screened on BBC1 in 2004. He also wrote the 2007 BBC television drama Coming Down the Mountain.

Haddon is a vegetarian, and enjoys vegetarian cookery. He describes himself as a 'hard-line atheist'. In an interview with The Observer, Haddon said "I am atheist in a very religious mould". His atheism might be inferred from The Curious Incident of the Dog in the Night-time in which the main character declares that those who believe in God are stupid.

Mark Haddon lives in Oxford with his wife Dr. Sos Eltis, a Fellow of Brasenose College, Oxford, and their two young sons.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Süper İyi Günler - Ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı
Read EBOOK Süper İyi Günler - Ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı by Mark Haddon Online free

Download PDF: sper-yi-gnler-ya-da-christopher-booneun-srad-hayat.pdf Süper İyi Günler - Ya da Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı PDF